Jak dbać o wzrok podczas home office?

Praca zdalna wiąże się z wielogodzinną ekspozycją oczu na szkodliwe działanie promieni elektromagnetycznych emitowanych przez monitor komputera. Mimo to, wiele osób nie zauważając zagrożenia, skupia się tylko na zaletach pracy w domu. Należą do nich m.in.: elastyczne godziny zatrudnienia, system zadaniowy, a także oszczędność czasu, który trzeba było poświęcić, dojeżdżając do biura. Dbanie o zdrowe i bezpieczne warunki pracy w ramach home office są często ignorowane lub przeoczone. To ogromny błąd.

Specjaliści z Centrum Oka w Warszawie zauważyli w ostatnim czasie rosnącą liczbę pacjentów zgłaszających się z dolegliwościami narządu wzroku. Wiele osób pracujących w trybie home office skarży się na liczne dolegliwości oczu wywołane długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera.

Dlatego, jeśli zauważą Państwo niepokojące objawy takie jak, m.in.: bóle oczu i głowy, suchość spojówek, częste łzawienie, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, swędzenie oczu, a także ich zaczerwienienie nie wolno ich bagatelizować. Gdy pojawi się nieostre widzenie po pracy oraz wieczorami, albo zlewanie się obrazu w czasie pracy przy ekranie, wówczas konieczna jest szybka wizyta u okulisty. Jak zatem zadbać o wzrok w czasie pracy zdalnej, aby zapobiec przykrym dolegliwościom?

Profilaktyka zamiast leczenia – jak uniknąć wady wzroku spowodowanej długotrwałą ekspozycją oczu na monitor komputera

Podczas pracy przy monitorze komputera w ramach home office należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą zapobiec rozwojowi chorób oczu. Ważna jest profilaktyka, pozwalająca uniknąć wad wzroku. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Osoby, które rozpoczynają długookresową pracę przed monitorem, zachęcamy do zakładania profilaktycznych okularów typu zerówki ze specjalną powłoką antyrefleksową.

W Centrum Oka w Warszawie można wykonać badania profilaktyczno – diagnostyczne wzroku i wspólnie z lekarzem okulistą wybrać szkła, zabezpieczające delikatną strukturę oczu przed działaniem szkodliwych promieni elektromagnetycznych. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, polegające na zakładaniu okularów z powłokami antyrefleksowymi do pracy przy komputerze. Nasi specjaliści w Centrum Oka w Warszawie po szczegółowym wywiadzie przeprowadzonym z Państwem, dokonają precyzyjnego doboru szkieł przeznaczonych wyłącznie do pracy przy ekranie komputera.

Ponadto osoby pracujące przez wiele godzin przy monitorze, powinny wpierać swoje oczy odpowiednimi preparatami zawierającymi witaminy oraz minerały. Właściwe odżywienie oczu od wewnątrz wzmacnia je oraz regeneruje, dzięki temu stają się mniej podatne na wystąpienie licznych dolegliwości. W czasie wizyty kontrolnej u specjalisty w Centrum Oka w Warszawie lekarz okulista może zapisać specjalistyczne preparaty wzmacniające wzrok.

Należy pamiętać, aby aplikować witaminy A, E, C, D, B1, B2, B6, a także luteinę, selen, cynk oraz miedź. W zależności od potrzeb niektóre suplementy można kupić w aptece bez recepty. Nie tylko preparaty witaminowe wzmacniają wzrok. Konieczna jest właściwa dieta dostarczająca organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. W czasie pracy przy monitorze komputera należy pamiętać o robieniu częstych przerw i patrzeniu w dal. Nie powinno się spędzać przerw przed ekranem, przeglądając media społecznościowe. Warto wyjść z domu, popatrzeć na zielone drzewa, krzewy, a także pomrugać oczami.

Pracując zdalnie, koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby monitor był zawsze czysty, a jego odległość od oczu wynosiła minimum 50-70 cm. Ponadto każda osoba pracująca przy ekranie komputera powinna co pewien czas wykonywać badania kontrolne wzroku. Tylko wczesne wykrycie rozwijającej się wady wzroku, może zapobiec groźnym schorzeniom oczu w przyszłości. Reasumując, stosując powyższe wskazówki podczas codziennej pracy w typie home office, będą Państwo cieszyć się dobrą kondycją wzroku przez długi czas.

Redakcja white-tree.pl