Nawyki żywieniowe- czym są i jak zmienić je na lepsze?

Właściwa dieta jest, obok aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu, jedną z podstaw zdrowego stylu życia. Niebagatelną rolę w diecie każdego z nas odgrywają nawyki żywieniowe, rozumiane jako swoiste i powtarzające się zachowania, mające na celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych, również tych osadzonych w kontekście społecznym i emocjonalnym. Innymi słowy są to wszystkie rutynowe i codzienne czynności, które wykonujemy w związku z jedzeniem.

Jak kształtują się nawyki żywieniowe?


Dobre lub złe nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat. Już niemowlęta i malutkie dzieci obserwując swoich rodziców i najbliższe otoczenie utrwalają sobie wzorce żywieniowe i sposób zachowania się przy stole, które to będą rzutowały na cały ich przyszły sposób jedzenia. Dlatego tak ważną kwestią jest zadbanie o to, by nasze postępowanie żywieniowe było jak najlepsze i najzdrowsze, a także obejmowało całą rodzinę. Będzie to miało pozytywny wpływ, nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na dobrostan naszych bliskich.


Aby odpowiedzieć na pytanie jak zmienić nawyki żywieniowe na lepsze, najpierw powinniśmy przyjrzeć się temu, jak wyglądają prawidłowe wzorce żywieniowe i których z nich brakuje lub jest za mało w naszej diecie. Po pierwsze, skupmy się na naszych zwyczajach i trybie żywienia. Prawidłowo skomponowana dieta obejmuje regularnie spożywane posiłki, unikanie zbyt długich przerw oraz podjadania między nimi. Nie zapomnijmy również o pierwszym i drugim śniadaniu, które są bardzo ważnymi, a jednocześnie często pomijanymi posiłkami. Po drugie, przeanalizujmy strukturę posiłków jakie spożywamy. Powinny one być urozmaicone, bogate w owoce, warzywa, pełnoziarniste zboża, chude mięsa i ryby, a także przetwory mleczne i rośliny strączkowe. Unikajmy za to niezdrowego cukru i słodyczy, tłustego mięsa i jego złej jakości przetworów, a także fast foodów i gazowanych napojów. Po trzecie, zbadajmy jaka jest wartość odżywcza naszych posiłków: powinniśmy unikać zbyt dużego udziału tłuszczów i sacharozy w diecie, a zadbać o odpowiednią ilość błonnika, witamin, minerałów, zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów złożonych.
Jeśli już wiemy jak powinna wyglądać prawidłowo skomponowana dieta, możemy zastanowić się jak zmienić nawyki żywieniowe swoje i swojej rodziny, by zakończyło się to pełnym sukcesem.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Dla jednych dobrym sposobem będzie rewolucja, czyli nagła zmiana nawyków i pozbycie się z dnia na dzień niezdrowych elementów diety. Dla innych lepsze będzie opracowanie szczegółowego planu, który drogą ewolucji zmieni niezdrowe nawyki w zdrową dietę. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nasze przyzwyczajenia były kształtowane przez długie lata i musi upłynąć odpowiednia ilość czasu by zmienić je w sposób zgodny z naszymi zamierzeniami.


Możemy zacząć od takich elementów, jak wprowadzenie zdrowych przekąsek zamiast podjadania słodyczy. Słodycze możemy zamienić na owoce, mogą one być świeże, suszone lub mrożone. Do potraw możemy dawać mniej soli i niezdrowych wzmacniaczy smaków, a słodzone napoje zamienić na wodę czy herbaty ziołowe lub owocowe.
Jeśli zaś czujemy, że nie poradzimy sobie samodzielnie z wyzwaniem jakim jest zmiana nawyków żywieniowych, możemy szukać pomocy u doświadczonego dietetyka, który na pewno pomoże nam opracować i wdrożyć odpowiedni plan.

Redakcja white-tree.pl