O czym warto pamiętać wybierając projekt domu?

Każdy z nas, kto miał do czynienia z kwestią budowy domu, stanął w pewnym momencie przed koniecznością wyboru projektu domu. Wyboru projektu, który byłby w największym stopniu zaspokojeniem jego potrzeb życiowych, projektu będącego spełnieniem marzeń i oczekiwań. Tego jednego, jedynego planu, w który wleje się całe serce i wszystkie oszczędności, by móc w końcu „być na swoim”. Nie jest to jednak łatwe zadanie i pewno wiele osób żałuje końcowej decyzji – że nie wybrało jednak innego projektu ze względu na wiele czynników, które nie były początkowo brane przez nich pod uwagę. Pytanie brzmi więc następująco – jak prawidłowo wybrać projekt domu, by być zadowolonym przez całe życie podczas jego użytkowania?

Projekt domu – jak wybrać?

Odpowiedź nie jest prosta, wręcz można by rzec skomplikowana. Przede wszystkim zazwyczaj projekt jest następstwem po zakupie działki na etapie realizacji domu marzeń. Nie każdy jednak projekt będzie pasować do każdej działki. Przede wszystkim musimy się liczyć z rozmiarami działki – zbyt mała działka nie pozwoli nam na organizację wymarzonego ogrodu i basenu, gdyż najzwyczajniej się one nie zmieszczą jeśli postawimy zbyt duży budynek. Musimy też pamiętać o obowiązujących przepisach miejscowych planów zagospodarowania. Niektóre plany bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii generowania nowej zabudowy i warunkują jej parametry. Może się okazać że nie sprawdziliśmy wnikliwie planu i projekt który zakupiliśmy nie może być zrealizowany na danej działce bo prawo miejscowe na to nie pozwala i ponownie trzeba wydać pieniądze na inny projekt. Należy pamiętać również o zachowaniu odpowiednich odległości od granic działki, zbliżenia do linii zabudowy, czy oddalenia poza strefę ochrony kabla średniego napięcia energetycznego, jeśliby właśnie takowy przechodził napowietrznie przez naszą działkę. Są to bardzo istotne kwestie, o których nie każdy może pamięta, ale niewiedza nie zwalnia nas z konieczności ich przestrzegania.

Warunki zabudowy – o czym pamiętać?

Prócz tego musimy brać pod uwagę również inne rzeczy warunkujące rozwój zabudowy na danym terenie. Bardzo istotnym jest sam wygląd działki, jej ekspozycja, umiejscowienie wjazdu na nią. Jeśli mamy do dyspozycji dużą działkę o płaskiej powierzchni – świetnym rozwiązaniem będzie duży parterowy dom, za który podziękujemy sobie na stare lata, że nie trzeba chodzić po schodach. Ekspozycja działki odgrywa również istotną rolę z racji na umiejscowienie stref budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest gdy strefa sypialniana znajduje się od północnej strony, a salon i kuchnia od południa. Jednak umiejscowienie działki względem wjazdu na nią i sama właśnie jej ekspozycja niejednokrotnie zmusza nas do adaptacji projektu lub jego całkowitej zmiany.

Przy wyborze samego projektu warto przede wszystkim skorzystać z porady fachowca. Biuro projektowe, które tak czy tak będziemy musieli odwiedzić przygotowując plan zagospodarowania działki może nam podpowiedzieć jaki najlepszy projekt byłby na naszą działkę. Wieloletnie doświadczenie architekta może się okazać nieocenione w tym przypadku. Projektant może nam podpowiedzieć ważne kwestie, o których nawet nie mieliśmy pojęcia, co w ostatecznym rozrachunku pozwoli wybrać najlepszy dla naszych potrzeb projekt domu.

Redakcja white-tree.pl