Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle śmierć w domu

Co zrobić, gdy ktoś umiera w domu?

Data publikacji 27 lutego 2023

Jednym z tematów tabu, o których zazwyczaj nie rozmawia się w towarzystwie, jest śmierć. Nie porusza się go ani wśród rodziny, ani znajomych czy spotkań towarzyskich. Mimo unikania tego zagadnienia – czy tego chcemy, czy nie – będzie ono dotyczyło nas wszystkich. Brak rozmów na tematy związane ze śmiercią mogą być przyczyną naszej niewiedzy, jak poradzić sobie z sytuacją, gdy ktoś umrze w naszym domu.

Po pierwsze: należy zachować trzeźwe myślenie

Śmierć innej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli w naszej obecności umiera współmałżonek, bliski członek naszej rodziny bądź przyjaciel. Mimo ogromnych emocji i przygnębienia, jakie mogą nas opaść w takiej chwili, konieczne jest zachowanie trzeźwości umysłu. Przed nami bowiem kilka czynności, które koniecznie trzeba wtedy wykonać.

Po drugie: Konieczne jest wezwanie lekarza

Możemy być pewni, że dana osoba zmarła, a nie np. straciła przytomność, bądź zasnęła. Mimo to konieczne jest wezwanie lekarza i musi być to pierwsza czynność, jaką wykonamy. Tylko lekarz może oficjalnie stwierdzić zgon oraz wystawić potrzebną później kartę zgonu. Gdzie najlepiej jest zadzwonić? Jeśli osoba zmarła w dzień, najlepiej jest zadzwonić do lekarza rodzinnego, jeśli miało to miejsce w nocy bądź wieczorem, a także w dni świąteczne, najwygodniej będzie zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Warto wiedzieć, iż trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż oczekiwanie na lekarza stwierdzającego zgon może potrwać nawet kilka godzin.

Po trzecie: Trzeba poinformować zakład pogrzebowy

Jeśli posiadamy już kartę zgonu, kolejnym krokiem będzie telefon do wybranego przez nas zakładu pogrzebowego. Najbardziej profesjonalne – takie, jak firma Drejka – mają całodobowe dyżury, nie powinno być to zatem żadnym problemem. Pracownicy zakładu pogrzebowego przyjadą, by zabrać ciało osoby zmarłej. Należy wydać im wystawioną przez lekarza kartę zgonu. Gdy dostaną od nas specjalne upoważnienie, mogą oni udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by otrzymać akt zgonu. Ważną informacją jest, że niezbędne będzie okazanie w nim także dowodu osobistego osoby zmarłej. Akt zgonu otrzymuje się od ręki i nie trzeba za niego wnosić żadnych dodatkowych opłat.

Po czwarte: Ustalenie z Zakładem uroczystości pogrzebowej

Kolejnym krokiem będzie powtórny kontakt z wybranym przez nas zakładem pogrzebowym, w celu ustalenia z jego przedstawicielem, jak dokładnie ma wyglądać uroczystość pogrzebowa. Wybiera się wtedy rodzaj pochówku (tradycyjny, kremacyjny, świecki, wyznaniowy), datę uroczystości oraz miejsce pochowania zmarłego. Wybiera się także rodzaj trumny oraz inne szczegóły pogrzebu. Warto zaznaczyć pracownikowi zakładu, jakim budżetem dysponujemy, podpowie on wtedy, jakie są najlepsze wybory mieszczące się w jego zakresie.

Jak widać, gdy śmierć dotyka bliskiej nam osoby, mimo niewątpliwego bólu i, być może, rozchwiania emocjonalnego w takiej sytuacji, czeka nas wiele obowiązków do wypełnienia. Na szczęście nie są one zbyt skomplikowane, a wykwalifikowani pracownicy na pewno podpowiedzą i poradzą nam, co zrobić w danej sytuacji.

Etykietowanie - wszystko

Redakcja white-tree.pl

White Tree to moje miejsce w sieci, gdzie dzielę się tym, co inspiruje mnie na co dzień – od pomysłów na domowe aranżacje, przez zdrowe nawyki, aż po najnowsze trendy w modzie i wskazówki biznesowe. Piszę dla tych, którzy chcą żyć pełniej, czerpać z codzienności to, co najlepsze, i tworzyć przestrzeń wokół siebie, która daje siłę i radość. Lubię prostotę, autentyczność i dobre historie, którymi chętnie się z Wami dzielę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?