Olej silnikowy 0W-20 – do jakich silników jest odpowiedni?

Olej silnikowy opisany oznaczeniem 0W20 należy do olejów, które optymalną gęstość zachowują przy niskich temperaturach. W praktyce olej 0w-20 może pracować przy temperaturze otoczenia w zakresie od – 35 do + 30 stopni Celsjusza. W związku z tymi niejako wyjątkowymi właściwościami olej ten bywa wybierany przez osoby, które korzystają z samochodów przy ekstremalnie niskich temperaturach.

Właściwości te są jednak wykorzystywane również przez producentów samochodów, którym zależy na osiągnięciu niskiego poziomu spalania paliwa, niskich emisji spalin pozwalających na spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych norm oraz innych zastosowań, w których kluczowe jest zachowanie niskich oporów.

Nowoczesne silniki

Opisane wcześniej normy emisji spalin narzucane przez prawo i pragnienie podążania w kierunku coraz mniejszych pojemności silników i mniejszego spalania jest charakterystyczne raczej dla produkowanych niedawno samochodów. Dlatego olej z oznaczeniem 0W20 jest odpowiedni do raczej nowoczesnych silników. Zastosowanie oleju przystosowanego do pracy w relatywnie niskich temperaturach w starszym silniku mogłoby sprawić, że olej taki miałby dla niego zbyt małą gęstość, przez co nie zachowywałby się w silniku tak jak to przewidział producent, co z kolei mogłoby prowadzić do szybszego zużycia niektórych części lub nawet do awarii.

Silniki o małych pojemnościach

Silniki, w których priorytetem jest zwiększenie ich wydajności, dzięki czemu można uzyskać mniejsze spalanie i mniejszą emisję spalin, zwykle są nie tylko nowsze, ale też mają mniejszą pojemność. Dlatego jako ogólną zasadę można przyjąć, że olej silnikowy 0W20 znajduje zastosowanie w niewielkich jednostkach dysponujących dużym współczynnikiem pojemność-moc. Nie należy jednak decyzji o wyborze oleju podejmować na podstawie własnych domysłów i informacji znalezionych w internecie. Zawsze należy brać pod uwagę zalecenia producenta i możliwie dokładnie się do nich stosować. Wynika to z faktu, że silniki spalinowe są projektowane z myślą o konkretnym typie oleju i tylko wtedy mogą pracować z maksimum swoich możliwości.

Materiał zewnętrzny

Redakcja white-tree.pl