Ćwiczenia w domu – jak się do tego zabrać?

Zbliżające się wielkimi krokami lato, to idealna motywacja do tego, by zadbać o swoje ciało, które odwdzięczy się nam za to pięknym wyglądem w letnich sukienkach, krótkich spodenkach czy stroju kąpielowym. Kluczowymi elementami dbania o formę są zdrowa i zbilansowana dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna.


Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pomaga nam niestety w walce o piękne ciało. Obostrzenia związane z zakazem działalności fitness klubów oraz innych obiektów sportowych, zmuszają nas do pozostawania w domu. Jednak i tutaj możemy bardzo dużo zdziałać, ale wymagać to będzie dużej dawki samozaparcia i sporej motywacji. Poniżej podpowiadamy jak zacząć ćwiczyć w domu, by nie zniechęcić się po kilku dniach, co oznaczałoby zakończenie naszej walki o piękne ciało niepowodzeniem.

Od czego zacząć ćwiczenia?


Po pierwsze, musimy zdecydować jaki rodzaj ćwiczeń chcemy wykonywać, by był on zgodny z naszymi upodobaniami, co pozwoli nam uniknąć szybkiego zniechęcenia i znudzenia. W tym celu dobrze jest przejrzeć sobie nagrania na przykład w serwisie YouTube, gdzie znajdziemy wiele różnorodnych zestawów i układów ćwiczeń, prowadzonych najczęściej przez profesjonalnych trenerów. Możemy również korzystać z innych serwisów tematycznych czy gazet dedykowanych osobom chcącym zadbać o linię, gdzie często dołączane są płyty z ćwiczeniami do wykonywania.
Po drugie, zorganizujmy sobie, oczywiście w miarę możliwości, spokojne i komfortowe miejsce do wykonywania ćwiczeń.

W zależności od tego jakie ćwiczenia wybierzemy, będziemy potrzebować odpowiedniej ilości miejsca. Na początek najczęściej wystarczy kawałek podłogi na którym rozłożymy matę do ćwiczeń i który pozwoli na swobodne zrobienie dwóch kroków w bok i machanie rękami. Zróbmy też przegląd posiadanego przez nas sprzętu sportowego, często gdzieś w szafie czy na strychu kurzą się hantle, skakanki czy nieużywane piłki do ćwiczeń, które mogą być ciekawym urozmaiceniem naszej aktywności.


Po trzecie, zaplanujmy sobie jak często będziemy ćwiczyć. Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z domowym sportem, najczęściej rekomenduje się ćwiczenia co drugi dzień, a w miarę upływu czasu będzie można uelastyczniać grafik pod swoje własne potrzeby i upodobania. Czasami ciężko jest wygospodarować sobie odpowiednią ilość czasu, szczególnie jeśli mamy małe dzieci, które jak wiadomo, są dość absorbujące. Ale aby zawalczyć o swoje piękne ciało, musimy opiekę nad nimi powierzyć komuś innemu lub wybrać ćwiczenia, które będzie można wykonywać wspólnie.

Jak się zmotywować?


Po czwarte, możemy wspomagać się różnymi trikami motywacyjnymi. Dla jednych może być to prowadzenie zeszytu lub planszy, gdzie zapisuje się wykonane postępy w ćwiczeniach i diecie, a na kogoś innego świetnie zadziała nagroda w postaci nowego ubrania lub kosmetyku. Pomocne mogą być także aplikacje do zainstalowania na telefon lub tablet, które będą wspierały nas w walce o wymarzone ciało i monitorowały postępy.
I pamiętajmy, nawet kiedy w teorii już wiemy jak zacząć ćwiczyć w domu i przygotujemy sobie doskonały plan, mogą zdarzać się nam potknięcia i niepowodzenia. Jednak ważne jest, by się nie poddawać i dalej dążyć do obranego celu.

Redakcja white-tree.pl