Jak dbać o farbowane włosy – 4 rady

Odświeżyłaś fryzurę, zmieniłaś kolor, a po niedługim czasie włosy stały się suche, łamliwe i zaczęły masowo wypadać? Jak pielęgnować farbowane włosy, żeby uniknąć takich problemów? Oto kilka naszych rad:

1. Używaj odpowiednich kosmetyków


Na rynku jest wiele dostępnych środków przeznaczonych do włosów farbowanych. Poszukaj takich, które są wolne od siarczanów. Możesz też zdecydować się na mycie samą odżywką. Pamiętaj, że wystarczy tylko umyć skórę u nasady włosów (czyli tam, gdzie wydziela się najwięcej łoju) – odżywka spływająca po nich podczas płukania także je oczyści. Zrezygnuj też z codziennego mycia włosów – ogranicz je do dwóch razy w tygodniu.

2. Nie wysuszaj włosów


Myjąc włosy, skieruj na nie strumień letniej wody (nie gorącej!). Tak samo susząc, wybierz chłodny strumień powietrza. Lepiej ograniczyć stosowanie suszarki czy prostownicy, które przyczyniają się do ich puszenia i matowienia. Najlepiej, jeśli pozwolisz włosom wysychać na ręczniku zarzuconym na ramiona, nie kładź się też spać z mokrymi. Aby ochronić kolor przed promieniami UV, które nie tylko wysuszają włosy, ale i powodują ich blaknięcie, latem noś kapelusze, poszukaj także produktów do pielęgnacji włosów z filtrami przeciwsłonecznymi. A co z basenem? Niestety, woda chlorowana wysusza włosy, więc wybieraj te, w których używa się aktywnego tlenu lub ozonowania. Z kąpieli w morzu musisz raczej zrezygnować.

3. Nawilżaj


W przypadku farbowanych włosów dobrze jest co dwa tygodnie przeprowadzić na nich kurację białkową, warto jest pamiętać o stosowaniu nawilżających maseczek czy mgiełek. Poszukaj takich, które zawierają keratynę oraz proteiny z pszenicy i soi, ułatwiają rozczesywanie. Dobre efekty daje również olejowanie włosów (specyfikami zawierającymi olej kokosowy, arganowy, migdałowy czy jojoba), a nawet wykonanie maseczki własnej roboty (np. papkę z awokado i 3 łyżek śmietany lub majonezu nałożyć na włosy, zawinąć w ręcznik na pół godziny, a następnie spłukać). A może od czasu do czasu zaaplikujesz swoim włosom kurację w gabinecie kosmetycznym? Dobra kosmetyczka nie tylko odpowiednio się nimi zajmie, ale i udzieli wielu przydatnych rad.

4. Daj im odpocząć


Jeśli twój naturalny kolor różni się znacznie od nałożonego, poczekaj z farbowaniem 3-4 tygodnie. Jeśli jednak jest zbliżony, możesz poczekać nawet półtora miesiąca. Jeśli sama farbujesz włosy, nałóż najpierw kolor u ich nasady, potem na środkowy odcinek, a na końcówki – 10 minut przed płukaniem. Pamiętaj, aby używać farb bez amoniaku! Jeśli nie czujesz się pewnie z farbowaniem odrostów, udaj się do sprawdzonej fryzjerki. Co jakiś czas obcinaj zniszczone końcówki, aby wzmocnić włosy. I pamiętaj – żyj zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców, pij niegazowaną wodę mineralną i oczyszczające herbatki. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na twoje włosy.

Blond, rude, kasztanowe, siwe, kruczoczarne albo w kolorach, jakie tylko przyszły ci do głowy – twoje farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Dbaj o nie, a odwdzięczą ci się zdrowym i pięknym wyglądem!

Redakcja white-tree.pl