Jak działają domy pasywne?

Wiele osób zastanawia się czym jest dom pasywny. Najogólniej rzecz mówiąc jest to rodzaj budynku, który czerpie energię z zewnątrz. Powoduje to, że nasze koszty ogrzewania znacznie spadają a dom nie potrzebuje aż takiego zapotrzebowania na chociażby węgiel. Mówi się o liczbach na poziomie czterokrotnie niższym niż domy energooszczędne i nawet dziesięciokrotnie mniejszych niż budynki standardowe, które posiada większość Polaków. Czym jest dom pasywny i jakie on ma wymagania to już całkiem inna sprawa. Przede wszystkim musi mieć dostęp do słońca na tej zasadzie, że sąsiadujące budynki nie przeszkadzają w jego dotarciu. Szczególnie ważne to jest w przypadku strony północnej, gdzie powinien znajdować się odpowiedni budynek gospodarczy lub garaż. Najlepiej zapytać o radę specjalisty czy w ogóle nasz dom ma szansę stać się pasywny. Dotyczy to zwłaszcza klimatu, odpowiedniego kształtu i rodzaju działki na jakiej planujemy budowę oraz wspomniane ograniczenie dostępu do słońca.

Czynniki warunkujące budowę domu pasywnego

Ważnym czynnikiem w celu zbudowania domu pasywnego jest konkretna orientacja względem konkretnych kierunków świata, szczególnie strony północnej. Ważne jest południe bądź zachód, które powinny odgrywać rolę „dzienną” zamieszkania, główną strefę przebywania ludzi. Czym jest dom pasywny dobrze obrazuje wzór, który określa konkretny kształt domu, który jest niezbędny do posadowienia takiego rodzaju budynku. Wlicza się w niego pole powierzchni ścian zewnętrznych budynku ogrzewanego do konkretnej kubatury. Liczba określająca stosunek tych wartości wskaże jak odpowiednio można wykorzystać potencjał energooszczędny budynku. Im bardziej prosta bryła wyjdzie (najlepiej zbliżona do sześcianu) tym większa szansa na to, że dom spełni swoją rolę. Czym jest dom pasywny wskazują również takie figury przestrzenne jak walec albo kopuły, z bardziej możliwych opcji przykładowo prostopadłościan. Wiele osób podpowiada, że najlepszy będzie też parter z wielopołaciowym konkretnym rodzajem dachu.

Dom pasywny – definicja

Czym jest dom pasywny obrazuje też odpowiednie ocieplenie ścian, gdzie odpowiednia grubość izolacyjna powinna być jak największa. Odpowiednie pogrubienie powinno być zależne od rodzaju ciepła jakie praktykuje odpowiedni dom. Elektryczny zwiększa zapotrzebowanie na dodatkową izolację, konkretne paliwa stałe typu węgiel spowodują, że potrzebujemy znacznie mniejszą ilość styropianu na ścianach. Wszystkie te czynniki bardzo istotnie obrazują czym jest dom pasywny i do jakiej elektrooszczędności nas doprowadzi. Odpowiednie doprowadzenie słońca do najważniejszych części domu znacznie zmniejsza zużycie niepotrzebnej energii. Wentylacja ogranicza się do tej mechanicznej, domy pasywne nie mają zazwyczaj komina co pozwala ograniczyć dopływ zimnego powietrza. Istotną rolę odgrywa tak zwany wymiennik ciepła odpowiadają za obieg powietrza nawiewnego i wywiewnego. Patrząc na te wszystkie czynniki pytanie czym jest dom pasywny staje się dużo prostsze. Warto zainwestować w taki dom i cieszyć się energooszczędnością przez jak najdłuższy okres czasu. Koszty zwrócą się szybciej niż myślimy.

Redakcja white-tree.pl