Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Błogie miejsce wypoczynku w ogrodzie

Data publikacji 16 maja 2020

Altana ogrodowa – któż sobie nie marzył o niej? Któż z nas choć raz nie przesiadywał w cieniu takiej altany podczas rodzinnego spotkania w ogrodzie dziadków, na grillu u dobrych sąsiadów, czy podczas przyjęcia poprawinowego u znajomych? Świetne miejsce do odprężenia się, nabrania pozytywnej energii oraz wypoczynku. Altana ogrodowa ma wiele różnych zastosowań, które mogą być lekiem na nasze bolączki – pod warunkiem, że mamy kilka wolnych metrów kwadratowych na naszej działce.

Elegancka altana ogrodowa – każdy kto ma działkę za miastem z pewnością takową chciałby mieć. Drewniana konstrukcja, impregnowana impregnatem do drewna w kolorze orzecha, w środku stół, krzesła, fotel bujany, jakaś szafeczka czy półka rattanowa. Piękne miejsce, w którym można wypocząć, zrelaksować się czy poczytać dobrą książkę.
By jednak mieć taką altanę trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Jak wygląda budowa altany?

Budowa altany w myśl prawa budowlanego nie wymaga uzyskiwania żadnych pozwoleń na realizację obiektu na nieruchomości. Przez wiele lat ta kwestia była sporna, jednakże ostatnie nowelizacje prawa budowlanego ujednoliciły i zdefiniowały sprawę. Jeżeli inwestor chce sobie postawić na własnej działce obiekt o powierzchni do 35m2, wówczas nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko budowę takowej altany zgłosić. Należy jednak pamiętać, że jeżeli mamy do dyspozycji stosunkowo małą działkę – do 500m2 – wówczas musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W takim przypadku możemy wybudować maksymalnie 2 altany po 35m2 każda na każde 500m2 działki. Każdorazowo na wspomniane pięćset metrów możemy wykonać dwie altany. Jeśli przykładowo ktoś planuje zakupić działkę nad stawem i wykonać kilkanaście altan w celach zapewnienia miejsc relaksu dla klientów nieruchomości na kilku arach ziemi, ten plan może się nie powieść, gdyż ogranicza to prawo budowlane i w takim przypadku trzeba już starać się o pozwolenie na budowę, a nie tylko zgłosić budowę altany.

Altana – co to właściwie jest?

Sama też definicja altany jest niezmiernie istotną sprawą. Jako altanę definiuje się obiekt małej architektury, do 35m2 będący lekką budowlą, często ażurową, stawianą w ogrodzie. Altany jakie spotykamy w większości przypadków są konstrukcji drewnianej, czasami posiadają pełne fundamenty, podłogę z deski lub kostki brukowej albo wylewkę betonową. Wszystko w zależności od kreatywności i budżetu inwestora. Należy pamiętać również że altana to nie jest to samo co wiata i tych dwóch pojęć nie można stosować zamiennie. Wiata to konstrukcja zadaszona bez ścian, natomiast w altanie mogą znajdować się ściany ażurowe lub ścianki niepełne.

Altana ogrodowa to miejsce komfortu i za takie chcemy wszyscy ją uważać. Miejsce, gdzie możemy się schronić przed letnim prażącym słońcem, odprężyć przy porannej kawie, czy ugościć znajomych na grillu z okazji urodzin czy imienin. Musimy pamiętać jednak, że tak jak każda konstrukcja, tak i altana jednak potrzebuje pielęgnacji i odpowiedniej konserwacji. Warto więc raz na kilka lat odmalować altanę specjalną farbą chroniącą drewno przed czynnikami atmosferycznymi i załatać dziurę w dachu. Jeśli będziemy szanować ją jako całość, będziemy mogli cieszyć się nią przez długie lata.

Słuchawki bezprzewodowe do rozmów

Redakcja white-tree.pl

White Tree to moje miejsce w sieci, gdzie dzielę się tym, co inspiruje mnie na co dzień – od pomysłów na domowe aranżacje, przez zdrowe nawyki, aż po najnowsze trendy w modzie i wskazówki biznesowe. Piszę dla tych, którzy chcą żyć pełniej, czerpać z codzienności to, co najlepsze, i tworzyć przestrzeń wokół siebie, która daje siłę i radość. Lubię prostotę, autentyczność i dobre historie, którymi chętnie się z Wami dzielę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?