Jak polepszyć jakość powietrza w mieszkaniu?
Data publikacji 13 grudnia 2021Okres grzewczy może być bardzo uciążliwy dla domowników. W większości mieszkań w tym czasie panują niekorzystne warunki, suche powietrze pogarsza samopoczucie, powoduje wysychanie oczu i gardła. Przy niskiej wilgotności powietrza trudniej się zasypia, cierpią też zwierzęta domowe oraz rośliny, szczególnie te pochodzące z tropików. Jakość powietrza można skutecznie poprawić, stosując nawilżacz ultradźwiękowy. Jak działa to urządzenie, czym kierować się przy jego wyborze?
Zasada działania nawilżaczy ultradźwiękowych
Pożądana wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna oscylować między 50, a 60%. Niższa zawartość pary wodnej powoduje dyskomfort przebywających w pokoju osób i zwierząt. Nawilżacz ultradźwiękowy to dobre rozwiązanie, aby odświeżyć powietrze i zwiększyć jego wilgotność. Podstawowa zasada działania tego urządzanie polega na wykorzystywaniu ultradźwięków do rozbijania cząsteczek wody. Dzięki temu procesowi powstaje delikatna mgiełka pary wodnej, która nasyca powietrze.
Najważniejsze zalety nawilżaczy ultradźwiękowych
Urządzania oparte na ultradźwiękach są dość precyzyjne. Z łatwością można sterować intensywnością nawilżania oraz stężeniem pary wodnej. Jest to możliwe dzięki membranie i generatorze, który inicjuje tworzenie się pary. Niektóre nawilżacze ultradźwiękowe mają możliwość ogrzewania lub chłodzenia pary wodnej, dzięki temu można uzyskać ciepłą lub chłodną mgiełkę. Warto też zaznaczyć, że zużycie prądu w tym urządzeniu jest stosunkowo niskie. Na uwagę zasługuje też fakt cichej pracy nawilżacza powietrza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza?
Zakup nawilżacza powietrza to dobra inwestycja, zwłaszcza dla osób, które pracują w domu. Rześkie powietrze o odpowiedniej wilgotności znacznie poprawia komfort pracy oraz skupienie. Dobrze wpływa na oczy, a wzrok mniej męczy się od komputera. Nawilżacz ultradźwiękowy może mieć różny design. To jedna z cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Istotniejsze są parametry urządzenia, jego wydajność oraz zużycie prądu. Wysokiej jakości nawilżacze są ciche i energooszczędne. Nowoczesne urządzenia mogą być kompatybilne ze smartfonami, aplikacja pomoże zarządzać nawilżaczem, uwzględniając parametry powietrza. Na cenę produktu wpływa możliwość podgrzewania mgiełki. To dobre rozwiązanie, jeśli urządzenie ma poprawiać parametry wilgotnościowe roślin postawionych na okiennych parapetach. Zimna para mogłaby szkodzić ciepłolubnym roślinom. Nawilżacze są zalecane do uprawy filodendronów i monster, a także paproci i bluszczy. Niektóre produkty mogą mieć dodatkowo możliwość rozprowadzania aromatycznej mgiełki, jeśli doda się do zbiorniczka wybrany olejek eteryczny.