Co wyróżnia ekogroszek?

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej sposobu odgrzewania własnego gospodarstwa domowego, wiele osób decyduje się na coraz bardziej popularny ekogroszek. Jest to paliwo stałe, produkowane na bazie węgla brunatnego, które doskonale sprawdza się zarówno w piecach dedykowanych, jak i tradycyjnych modelach.

Cena ekogroszku – od czego zależy?

Każdego, kto bierze pod uwagę sposoby ogrzewania gospodarstwa domowego, na pewno interesuje cena ekogroszku. Liczby te wahają się nie bez powodu i głownie zależą od jakości produktu. Nie należy kierować się zasadą, że najtańsze rozwiązanie jest zawsze najgorsze, a najdroższe – najlepsze, może być to prawdą, ale nie musi. W praktyce cena ekogroszku powinna iść w parze z parametrami takimi, jak:

  • spiekalność – najlepiej, aby wartość ta mieściła się w granicach 0-10 RI, ponieważ im wyższa spiekalność, tym większe straty energii, 
  • kaloryczność – inaczej wartość opałowa, która powinna być nie mniejsza, niż  24 MJ/kg
  • zawartość siarki – ta nie powinna przekraczać 0,6%,
  • wilgotność – możliwie jak najniższa.

Najtańsze rozwiązania często oferują produkty nie spełniające powyższych kryteriów, dlatego przed zakupem warto poza oceną ceny ekogroszku, sprawdzić co dokładnie za nią stoi. 

Korzyści ekogroszku workowanego

Za cenę ekogroszku może odpowiadać także forma sprzedaży – czy będzie on pakowany luzem, czy w workach. Pierwsza opcja często kusi nieco niższą ceną, jednak nie bierze się ona znikąd. Materiał niepakowany zwykle zalega w hurtowaniach w stanie niezabezpieczonym, co negatywnie wpływa na jego właściwości – może w ten sposób stracić nawet do 30% swojej kaloryczności. Decydując się na zakup ekogroszku workowanego, zyskuje się pewność, że płacimy dokładnie za to, co dostajemy. Świadomy wybór przekłada się na efektywność spalania, a także ilość zużytego opału. 

Zalety opalania ekogroszkiem

Nie bez powodu ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, wykorzystywanym do ogrzewania gospodarstw domowych. Produkt ten ma wiele zalet, a wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • wysoką wartość kaloryczną – ekogroszek stanowi bardzo ekonomiczną forma ogrzewania, 
  • możliwość zautomatyzowania pieca, by jego obsługa ograniczała się jedynie do okresowego uzupełnienia paliwa,
  • optymalne spalanie – zarówno w przypadku drobnego ziarna, jak i większych brył.

To jedynie niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą ta nowoczesna forma ogrzewania domów. Bez wątpienia ekogroszek stanowi dobrą alternatywę dla innych środków opałowych, których parametry dotyczące spalania i kaloryczności, często są znacznie gorsze. 

Redakcja white-tree.pl