Kredyt a pożyczka – jaka jest różnica?

Prędzej czy później w życiu każdego człowieka nastąpi taka chwila, gdy będzie potrzebował uzyskać dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Może tak się stać w chwili, gdy będzie chciał zakupić nieruchomość, samochód, lub też wyjechać na wakacje. Często także dodatkowe pieniądze są potrzebne w chwili, gdy np. awarii ulegnie lodówka lub pralka. Warto w takich sytuacjach wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy kredytem a pożyczką, które niestety zbyt często używane są zamiennie. Kredyt a pożyczka – czym się charakteryzują?

Podstawowe różnice

Czym tak naprawdę różnią się od siebie kredyty i pożyczki? Co prawda w obu przypadkach osoba chętna na zaciągnięcie jednej lub drugiej formy, uzyskuje pieniądze. Różnicą jest w tym wypadku to, od kogo te pieniądze się dostaje. W przypadku kredytu udzielić go może jedynie podmiot działający w ramach prawa bankowego, czyli, innymi słowy, bank. Pożyczka to natomiast coś, co można dostać od każdego. Może jej udzielić oczywiście bank, lecz również sąsiad czy też członek rodziny.

Różnice formalne

Samo źródło pieniędzy, czyli to, od kogo się je dostaje, nie jest jedyną różnicą jeśli chodzi o pożyczki i kredyty. Odmienne są również kwestie formalne, jeśli chodzi o ich dostanie.
W przypadku kredytu spełnić trzeba naprawdę wiele formalności. Z reguły jest to znacznie większa kwota pieniędzy niż przeciętna pożyczka, więc banki zabezpieczają się przed ryzykiem i analizują zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Trzeba więc być przygotowanym na to, że sprawdzona zostanie historia kredytowa, czy też źródło utrzymania, a także uzyskiwane miesięczne zarobki.
Jeśli natomiast chodzi o pożyczkę, to formalności w tym wypadku są właściwie zerowe. Nie tylko nie trzeba mieć żadnej historii kredytowej, lecz również nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów, jeśli chce się pożyczyć kilkaset złotych od swojego znajomego.

Cel pożyczki lub kredytu

Kolejną bardzo ważną różnicą w przypadku jednego, jak i drugiego sposobu pozyskania dodatkowych pieniędzy, jest określenie celu, a który chce się je przeznaczyć. W przypadku kredytu wymagane przez bank jest to, aby wskazać, na co zostaną dane środki przeznaczone. Często ma to miejsce np. w przypadku zaciągania dużego kredytu na mieszkanie. Jeśli chodzi pożyczki, to nie jest to wymagane i można dostać pożyczkę gotówkową, z której środki można przeznaczyć na wszystko, co się tylko chce, bez informowania o tym pożyczkodawcy. Rzecz jasna wpływa to również na to, że pożyczkę można uzyskać o wiele szybciej, podczas gdy zaciąganie kredytu to proces długotrwały i wymagający weryfikacji przez bank.

Redakcja white-tree.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.