Okna – wszystko, co musisz wiedzieć

Elementami, z których okno powstaje są rama zamontowana w ścianie, (tzw. ościeżnica), która wykonana może być z plastiku lub drewna, skrzydło okienne (w zależności od ilości skrzydeł okna nazywamy jednoskrzydłowymi, dwuskrzydłowymi itd.) oraz wypełnienia ramy skrzydeł okiennych obecnie szybą a w dawnych czasach błonami zwierząt. Pierwotnie okno było tylko otworem w ścianie. Później z biegiem lat i potrzeb ulegało ewolucji i zmianom. Powstały okna antywłamaniowe, akustyczne lub izolacyjne, które zabezpieczają przed uciekaniem ciepła z budynku. Okna możemy spotkać nie tylko w naszych domach, ale i w pojazdach typu tramwaj czy samochód. Dzięki swojej przejrzystości zyskały wielu zwolenników.

Funkcja okien

Okna są konstrukcją zamykającą otwór w ścianie lub w dachu. Służą nam one oświetleniu pomieszczeń lub ich przewietrzania. Pełnią one także funkcję estetyczną. Są elementem, który widzą mieszkańcy domu od wewnątrz, ale także sąsiedzi czy goście z zewnątrz. Możemy swoje okna upiększysz za pomocą kolorowych okiennic czy rolet, żaluzji i firanek w wewnątrz. Pamiętajmy, że „gołe” okna nigdy nie wyglądają zbyt dobrze. O nasze okna należy dbać częściej niż raz na rok w okresie Wielkanocy, kiedy to wszyscy uporczywie je myją. Nasze okna często mogą być zabrudzone przez warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy smog, ale także przez nasze dzieci czy zwierzęta a także jakieś insekty czy rośliny pnące. Należy pamiętać, żeby dbać o czystość okien. Przecież nikt nie lubi patrzeć na świat zza pomazanych i brudnych szyb.

Co nam dają okna w domu?

Okna pełnią już wspomnianą wcześniej funkcję cyrkulacji powietrza w naszych mieszkaniach. Nie trzeba nikomu przypominać, że przebywając w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach czujemy się lepiej i zdrowiej a także lepiej przyswajamy wiedzę. Należy pamiętać, żeby często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Szczególnie kiedy dużo się uczymy lub bezpośrednio przed snem. Ułatwi to nam zaśnięcie. Istnieją również takie osoby, które okna mają otwarte przez cały noc a gdy się budzą marzną z zimna. Co zrobić w takich przypadkach kiedy jest nam duszno, ale otwieranie okna na oścież nie jest odpowiednim pomysłem? Okna możemy otworzyć, zamknąć, uchylić lub rozszczelnić. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Z owych funkcji okna możemy skorzystać przekręcając ich klamkę w odpowiednim kierunku. Najczęściej klamka skierowana w dół zamyka a w prawo otwiera okno. A jak rozszczelnić okna? Najczęściej wystarczy skierować klamkę w połowie między opcją otwierania na oścież a uchylenia. Jest to niezwykle proste. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza w pokojach. Nie będziemy zmuszeni do odczuwania silnego powiewu, lecz do lekkiego przepływu powietrza, dzięki któremu możemy zapomnieć o wilgoci, która powoduje grzyby lub pleśń. Oprócz tego, będziemy oddychać czystym powietrzem a wszystkie nieprzyjemne zapachy zostaną usunięte.

Okna od zawsze stanowiły ważny element naszych domów. Warto o nie zadbać i korzystać z funkcji, które dam dają.

Redakcja white-tree.pl