W jaki sposób powstaje muzyka z efektami komputerowymi?

Tworzenie muzyki przenosi się na zdecydowanie wyższy, lepszy poziom. Aby tak się mogło faktycznie stać, twórcy muszą posiadać samplery. Nazwa nieco tajemnicza, która osobom spoza branży może nic nie mówić. W jaki sposób tego typu „instrumenty” są wykorzystywane? Jeżeli ktoś na poważnie chciałby zająć się tworzeniem muzyki, to na pewno będzie musiał się zaprzyjaźnić z samplerami.

Samplery, czyli urządzenia do wykorzystania komercyjnego

Może nie każda osoba z branży wie, ale pierwszy sampler został zaprezentowany już…w 1976 roku. Dokładnie, było to urządzenie o nazwie Computer Music Melodian. Jego twórcami byli Harry Mendell i Dana Coren. To Stevie Wonder po raz pierwszy wykorzystał ten instrument w swoim albumie, który został wydany w 1979 roku.

Od tego momentu bardzo dużo się zmieniło. Nie tylko, jeżeli chodzi o budowę samplerów, ale także o ich dostępność. Dzisiaj wystarczy udać się do sklepu muzycznego, aby móc je kupić. I to nawet w atrakcyjnej cenie. W przeszłości tak nie było. Nie ma się jednak czemu dziwić. Technologia nie była tak mocno rozwinięta, a urządzenia te musiały się „wkupić” w serca muzycznych twórców.

Które urządzenie jest najlepsze?

Samplery produkowane są przez różne firmy. Oferta jest bardzo szeroka i jest w stanie zaskoczyć wiele doświadczonych osób. Bowiem nie tak łatwo wybrać ten jeden, jedyny sampler, który ma być wsparciem dla artystów muzycznych. Jak wybrać taki instrument, który będzie spełniał wszelkie, postawione kryteria?

Wiele osób na pewno będzie zwracało uwagę nie tylko na możliwości, ale również na sam kształt. Niektórym będzie bowiem zależało na tym, aby samplery można było przenosić bez trudu z miejsca na miejsce, a inni w ogóle nie będą zwracali na to uwagę. Na szczęście, na rynku znaleźć można takie kompaktowe urządzenia, których waga na dodatek nie jest taka duża.

Co oferowane jest w pakiecie, czyli wspomniane już wyżej możliwości – o tym chyba powinno powiedzieć się już na samym początku. Czy instrument posiada wejścia i wyjścia RCA? Czy istnieje możliwość pracy na bateriach? Jakie urządzenia można do niego podłączyć? Tak, decydując się na zakup takiego urządzenia muzycznego, należy nie tylko sprawdzić, co jest w pakiecie, ale na czym też danej osobie dokładnie zależy.

Z dostępem do samplerów nikt nie powinien mieć problemu. Można je kupić w sklepach stacjonarnych, jak również online z dostawą do domu (oszczędność czasu). Należy jednak podjąć taki ostateczny wybór, którego żadna osoba nie pożałuje przez bardzo długi czas.

Redakcja white-tree.pl