W jaki prawidłowy sposób należy wędzić ryby w ogrodowej wędzarce wykonanej ze stali nierdzewnej? To pytanie zadaje sobie wiele osób, pragnących uwędzić swoje ryby w tego typu wędzarce. Wielu bowiem początkujących wędzarzy nie wie, w jaki sposób należy wędzić ryby. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, w jaki sposób możemy uwędzić nasze ryby, wykorzystując standardową wędzarkę ogrodową wykonaną ze stali nierdzewnej.
Jakie ryby możemy uwędzić?
Co do zasady, nasza wędzarnia ogrodowa wyposażona w odpowiedni system kominowy, taki jak na przykłąd Pekabet, może posłużyć do uwędzenia każdej ryby. W tym momencie zapewne zastanawiacie się jak to możliwe? Odpowiedzią na to pytanie jest po pierwsze odpowiedni przepis, po drugie wiele zależy od tego, jak świeżą rybę posiadamy. Każdą rybę bowiem wędzi się nieco inaczej, dzięki czemu możemy uzyskać zadowalający nas efekt. Jednocześnie należy jasno podkreślić, że w tym wypadku nie mam większego znaczenia, czy mówimy o rybach tłustych, czy też chudych. Jeżeli zaś chodzi o świeżość ryby, tutaj sprawa jest prosta. Im jest ona świeższa, tym lepiej. Warto również zastanowić się nad metodą wędzenia, a mianowicie czy będziemy rybę wędzić na zimno, czy też na ciepło. Obie bowiem metody różnią się nieco między sobą, między innymi czasem wędzenia ryb, oraz efektem końcowym.
Jak przygotować się do wędzenia ryb?
Przed samym przystąpieniem do wędzenia ryb, dobrym pomysłem jest wykonanie tak zwanej solanki. Można ja zrobić na dwa sposoby, a mianowicie na sucho oraz na mokro. W pierwszym przypadku należy natrzeć ryby solą oraz przyprawami, po czym odstawić je na około 12 godzin do lodówki. W drugim przypadku należy wykonać specjalny roztwór soli oraz przypraw, zmieszany z wodą. Przyjmuje się, że na litr wody należy wsypać od 50 do 80 g soli, w zależności od tłustości ryby. Następnie należy dokładnie osuszyć ryby. W przeciwnym razie mogą się one po prostu ugotować. Teraz przychodzi czas, aby przygotować wędzarnie ogrodowe ze stali nierdzewnej. W tym celu należy ją:
-Dokładnie wyczyścić
-Zgromadzić odpowiednie ilości drewna liściastego, takiego jak na przykład dąb lub olcha.
Jeżeli zdecydujemy się na wędzenie na zimno, warto wcześnie przez około godzinę rozgrzewać wędzarnie. Następnie przez około trzy godziny utrzymywać temperaturę 50 stopni Celsjusza, a na ostatnie 10 minut podnieść ją do 70 stopni. Inaczej sprawa wygląda przy wędzeniu na zimno, tutaj cały proces trwa dwoma przerwami około 24 godzin, a temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza.