Zastanawiasz się czy chleb tuczy?

Chleb w Polsce to nadal podstawowa żywność, której rocznie każda osoba zjada około 50 kilogramów.

Ogólnie rzecz ujmując słyszymy, że chleb tuczy,a będąc na diecie lepiej zastąpić go lekkostrawnym pieczywem chrupkim.
Ale czy jest to do końca prawda?
Pomimo, że pieczywo chrupkie jest lekkie i puszyste, a jego kromka zawiera około 25 kcal to już w przeliczeniu na 100 gram widzimy, że jest o połowę bardziej kaloryczne niż na przykład chleb razowy. Okazuje się więc, że aby jedząc go można było schudnąć musimy ograniczyć jego ilość i wziąć pod uwagę to, że nie jest to przekąska, którą możemy spożywać do woli.

Chleb na diecie


Nie zaleca się mimo wszystko, aby będąc na diecie całkowicie zrezygnować z jedzenia chleba, ponieważ powszechnie wiadome jest że produkty zbożowe dostarczają wielu cennych witamin i minerałów, a tym samym są jednym z podstawowych źródeł energii, być może nawet najważniejszym.
Rozróżniamy wiele gatunków chleba, ale tym który najczęściej kupujemy są jasne gatunki, rzadziej żytnie oraz pieczywo z ziarnami.
Dla wielu osób śniadanie bez chleba nie ma racji bytu, bo to poniekąd wywodzi się z naszej tradycji, chociaż udowodniono, że już trzy kromki białego chleba dziennie mogą w niektórych przypadkach prowadzić do otyłości. Nie jest to jednak regułą i zależy w znacznym stopniu od naszych predyspozycji i trybu życia. Chleb zwykle piekły nasze prababcie i babcie, a my często byliśmy tego świadkami.

Chleb domowy a chleb w sklepie


Patrzyłeś zapewne niejednokrotnie jak babcia wsypuje mąkę do tak zwanej dzieży, dodaje mleko lub wodę, sól oraz rozdrobnione drożdże, a potem długo i starannie wyrabia ciasto, aż nie zacznie odchodzić od brzegów naczynia w którym było wyrabiane Potem babcia formuje bochny chleba i czeka aż wyrosną. Następnie wkłada bochenki do nagrzanego pieca opalanego drewnem.


Woń piekącego się chleba rozchodziła się po całym domu. Nie można się było doczekać. Był to pachnący, smakowity, świeżutki chlebek. Nikt się wtedy nie zastanawiał czy chleb tuczy. Po prostu był puszysty i pyszny, a przede wszystkim bardzo długo zachowywał świeżość.
Dziś samodzielne wypiekanie chleba należy niestety do rzadkości, chociaż czasem z wielką szkodą dla naszego zdrowia, albowiem tak naprawdę nie do końca wiemy jakiej jakości zboża użyto do produkcji mąki, a potem chleba. Nie wiemy ile dodano spulchniaczy, cukru i soli, oraz ulepszaczy smaku.


Kaloryczność podstawowych gatunków chleba wygląda następująco:
– chleb żytni – 35g ma około 75 kcal,
– chleb graham – jedna kromka około 35 gram to 65 kcal,
– chleb pita – 80g ma 188 kcal,
– pieczywo chrupkie, jedna kromka to 25 kcal,
– pumpernikiel około 40g – 95 kcal,
– chleb pszenny 25 g (jedna kromka) to 64 kcal.
Chleb pszenny jest najmniej zdrowy, ponieważ trawi się powoli i ma niską zawartość składników odżywczych.

Wybierając pieczywo na swój stół, zastanów się jaki smak pieczywa najbardziej ci odpowiada, a jeśli jesteś na diecie sprawdź jego kaloryczność. Na pewno odpowiedź na pytanie czy chleb tuczy, leży także w ilości w jakiej go spożywasz, więc koniecznie zaopatrz się w wagę kuchenną.

Redakcja white-tree.pl