Jak uniknąć zapalenia spojówek przy ściąganiu soczewek?
Data publikacji 27 stycznia 2022Zapalenie spojówek jest w obecnych czasach bardzo często występującą dolegliwością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Wiele osób mówi o tym: „choroba czerwonych oczu”.
Najpopularniejsze objawy to stan zapalny przezroczystej błony śluzowej, czyli spojówki, która występuje pod postacią białej części naszego oka. Oczy mogą nas również swędzieć i łzawić. Czasami też oko jest zaczerwienione i może obrzmiewać, a nawet produkować lepką lub wodnistą wydzielinę.
Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?
Przyczyny zapalenia spojówek są głównie dwie podstawowe. Pierwsza dotyczy zapalenia zakaźnego, które wywołane zostało infekcją wirusową np. w momencie, gdy nie wiemy jak ściągać soczewki i przenosimy bakterie oraz zapalenie alergiczne, której powstaje w momencie kontaktu z jakąś substancją alergiczną, najczęściej pyłkiem, ale również kurzem czy sierścią zwierzęcą.
Problemy najczęściej samoistnie znikają po około dwóch tygodniach. Czasami jednak, gdy często pojawiają się nawroty, leczenie może wymagać zastosowania specjalnych kropli z antybiotykiem albo odpowiednich leków antyhistaminowych, które skutecznie przeciwdziałają alergii. Żeby jednak dokładnie zdiagnozować problem, najlepiej jest skontaktować się z dobrym specjalistą.
Jak bezpiecznie zakładać soczewki, aby nie doszło do zapalenia spojówek?
Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy tylko poświęcić na to dosłownie kilka minut. Żeby jednak wszystko poszło sprawnie, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
Jak zakładać soczewki w czterech prostych krokach:
- Proces należy rozpocząć od dokładnego umycia rąk mydłem, antybakteryjnym i nieperfumowanym. Dłonie muszą być całkowicie wysuszone. Zawsze kolejność zakładania należy zaczynać od tego samego oka, co pozwala uniknąć pomylenie soczewek.
- Umieszczamy soczewkę kontaktową na czubku palca i kierujemy ją do światła, aby sprawdzić, czy nie wywinęła się na drugą stronę. Jeśli krawędzie będą wygięte na zewnątrz, to jest to znak, że została wywinięta na drugą stronę. Powinna mieć ona idealnie kulisty kształt, co oznacza, że jest po właściwej stronie.
- Przechodzimy do umieszczania soczewki, przytrzymując palcem wolnej ręki górną powiekę, aby uniknąć odruchu mrugania. Natomiast wolnym palcem drugiej ręki z soczewką, przytrzymujemy dolną powiekę.
- Kierujemy wzrok ku górze i delikatnie umieszczamy soczewkę na oku. Następnie puszczamy powiekę i zamykamy na chwilę oko, aby soczewka sama dopasowała się do gałki ocznej. Cały proces powtarzamy dla założenia drugiej soczewki.
Jak ściągnąć soczewki w czterech prostych krokach
Zdejmowanie soczewek również jest całkiem proste. Żeby zrobić to szybko i bezpiecznie warto skorzystać z poniższej instrukcji. W ten sposób każdy z użytkowników dokładnie wie, jak ściągnąć soczewki samodzielnie, aby uniknąć zapalenie spojówek.
- Oczywiście na początku dokładnie myjemy ręce i osuszamy. Następnie przytrzymujemy dolną powiekę za pomocą środkowego palca, a wzrok kierujemy ku górze.
- Przybliżamy palec wskazujący do oka, aż do momentu, gdy dotkniemy dolną krawędź soczewki. Następnie delikatnie zsuwamy ją w dół na białą część oka.
- Delikatnie ściskamy soczewkę używając do tego kciuka i palca wskazującego i wyjmujemy z oka. W ten sposób powtarzamy czynności dla drugiej.
- Po ich wyjęciu dezynfekujemy albo wyrzucamy, jeśli były one jednodniowe.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie Acuvue.pl, gdzie dokładnie został opisany cały proces, a także noszenie i pielęgnacja soczewek.
Artykuł sponsorowany