Jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy?
Data publikacji 23 lutego 2022W samym tylko pierwszym kwartale ubiegłego roku Polacy zarejestrowali ponad 321 tysięcy samochodów. Według danych z Ministerstwa Cyfryzacji, większość (63 proc.) z nich to używane auta z zagranicy.
Biorąc pod uwagę gamę modeli dostępnych w ofercie zachodnich handlarzy, bardzo dobry stan techniczny większości z nich i niskie (w porównaniu do cen) przebiegi, popularność pojazdów z Niemiec lub USA nie powinna dziwić. Jeśli i wy planujecie sprowadzenie samochodu z zagranicy, warto już wcześniej dowiedzieć się, jak przebiega procedura jego rejestracji i jakie wymagania należy spełnić, by urzędnicy przyjęli wasz wniosek.
Zanim zarejestrujesz auto – jakie formalności?
Zacznijmy od podstaw, czyli sprowadzenia pojazdu. Możecie zrobić to samodzielnie, ale warto przygotować się na spore problemy. Konieczny będzie wyjazd za granicę, dokładne sprawdzenie wybranych egzemplarzy pod kątem technicznym i prawnym, a w przypadku aut wyrejestrowanych – zorganizowanie transportu. Druga opcja to powierzenie całej operacji firmie Car For Friend, która sama zajmie się wszystkimi kwestiami, a na samochód udzieli 2-letniej rękojmi.
Kolejna sprawa to rozliczenie z fiskusem. Podatek akcyzowy należy odprowadzić poprzez złożenie deklaracji. Możecie zrobić to za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych lub wypełniając papierową wersję dokumentu i dostarczając ją do właściwego urzędu skarbowego pocztą bądź osobiście. Stawka akcyzy wynosi 3,1 proc. (silnik do 2000 ccm) lub 18,6 proc. (powyżej 2000 ccm) rynkowej wartości samochodu. Dla pojazdów hybrydowych plug-in jest zmniejszona o połowę.
Nie zapominajcie też, że niezależnie od tego, czy auto ma ważne badania techniczne, konieczne będzie odwiedzenie stacji kontroli pojazdów i wykonanie badań uzupełniających lub pełnego przeglądu (najlepiej zapytać o to w wydziale komunikacji).
Rejestracja samochodu z zagranicy – wniosek i załączniki
Następny krok to wizyta w wydziale komunikacji i złożenie wniosku o rejestrację samochodu. Do niego należy dołączyć następujące dokumenty (jeśli są sporządzone w innym języku, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego):
- umowa kupna-sprzedaży;
- karta pojazdu;
- dowód rejestracyjny (nie dotyczy aut kupiony w krajach UE z dowodami zawierającymi kody ujednolicone);
- potwierdzenie wyrejestrowania w poprzednim kraju;
- poprzednie tablice rejestracyjne (jeśli samochód je posiada);
- dowód opłacenia akcyzy;
- zaświadczenie o badaniu technicznym.
Rejestracja sprowadzonego auta – ile trzeba zapłacić?
Rejestracja auta z zagranicy to wydatek rzędu 256 lub 1176 złotych. Składają się na niego opłaty za:
- tablice rejestracyjne (80 złotych lub 1000 złotych za tablice indywidualne);
- dowód rejestracyjny (54 złote);
- kartę pojazdu (75 złotych);
- nalepkę kontrolną i legalizacyjną (31 złotych);
- czasowe pozwolenie na użytkowanie samochodu (13,5 złotego);
- opłata ewidencyjna (2,5 złotego).
Potem zostaje już tylko opłacenie OC (pamiętajcie, że polisa tymczasowa nie odnawia się automatycznie) i radość z jazdy nowo zakupiony autem. Z rejestracją samochodu kupionego w innym kraju nie powinniście też zwlekać. Zgodnie z przepisami, macie na to tylko 30 dni. Jeśli tego nie zrobicie, musicie przygotować się na karę w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych.