Dlaczego psy nie powinny zjadać resztek z naszego stołu?

Dieta psów wpływa zarówno na zdrowie czworonogów, jak i na ich stan psychiczny. Dlaczego nie należy zastępować specjalnej karmy dla psów jedzeniem przeznaczonym dla ludzi? Dowiesz się tego z lektury naszego artykułu.

Jak działa układ pokarmowy psów?

Układ pokarmowy psów charakteryzuje między innymi dużo bardziej kwaśnym PH niż to ludzkie, stąd czworonogi są w stanie trawić takie produkty jak na przykład kości, a także spożywać surowe, często zanieczyszczone bakteriami pokarmy mięsne. Jednak czworonogi nie tolerują wielu produktów, których trawienie nie przysparza z kolei najmniejszych problemów ludziom (na przykład słodyczy czy produktów mlecznych). Podawanie czworonogom takich produktów może być niebezpieczne dla ich zdrowia. Nieodpowiednia dieta może powodować u psów zaburzenia trawienia czy też alergie, a także negatywnie wpływać na ich zachowanie, w tym chociażby skutkować nadpobudliwością. Niewłaściwe odżywianie psów widoczne jest też w wyglądzie naszych czworonożnych przyjaciół. Pies, który jest dobrze karmiony, a jego jadłospis nie zawiera produktów przeznaczonych jedynie dla ludzi, ma zdrowszą i bardziej błyszczącą sierść.

Nie ma nic lepszego niż specjalne karmy dla psów

Idealną karmą dla psów jest pożywienie specjalnie przeznaczone dla czworonogów, bogate w niezbędne dla ich rozwoju składniki pokarmowe. Taka karma to fundament psiego zdrowia i dobrego humoru. W sklepach możemy kupić zarówno karmę suchą, jak i mokrą dedykowaną psom o różnej masie i w różnym wieku. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pupil dostaje to, co najlepsze. Dieta psów powinna być zbilansowana i zawierać pożywienie o różnej konsystencji. Suche, twardsze produkty w jadłospisie pozytywnie wpływają na uzębienie oraz dziąsła czworonogów. Z kolei mokra karma to świetne, dodatkowe źródło płynów oraz uzupełnienie diety o pełnowartościowe składniki miękkie.

Od klasyki po nowe trendy w psiej diecie

Właściciele czworonogów mogą wybierać między licznymi rodzajami karmy suchej oraz mokrej, a także wieloma przekąskami oraz żywnością specjalnego przeznaczenia. Wśród tej ostatniej znajdziemy m.in. specjalne karmy dla psów bez zawartości zbóż czy też karmy monobiałkowe. Wśród innych propozycji żywieniowych dla psów, dużą popularność w ostatnim czasie zyskuje także dieta BARF (z ang. Biologically Appropriate Raw Food), oparta na jadłospisie zbliżonym do pożywienia dzikich przodków współczesnych psów. Jej podstawę stanowią surowe mięso oraz kości. Jak widać, produktów żywnościowych dedykowanych dla psów jest na naszym rynku naprawdę sporo i nie warto (a przede wszystkim niezdrowo!) jest karmić psiaki jedzeniem przeznaczonym jedynie dla ludzi.

Redakcja white-tree.pl